INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Një teknologji e re po vjen për smartphonat tanë

Një teknologji e re po vjen për smartphonat tanë

Publikuar më: 11:31 28-12-2018

"Sound on Display" përbëhet nga përdorimi i ekranit si një sipërfaqe vibruese për të shpërndarë valët e zërit.
Kjo do të lejonte të ruante hapësirën fizike të zënë nga altoparlantët dhe do të lejonte një përhapje më të mirë për shkak të sipërfaqes së konsiderueshme më të madhe në krahasim me bokset e tanishme.

Instagram Banner

Kjo është një teknologji e ngjashme me atë të aplikuar nga Sony në televizorët të serisë AF8, duke përdorur teknologjinë Acoustic Surface.
Megjithëse vibrimet janë qartë të ndjeshme ndaj prekjes, vizualisht imazhi nuk tregon shtrembërim ose shqetësim.
.
Kjo teknologji është thjesht e zbatueshme për OLED-in sepse çdo piksel menaxhohet dhe ndriçohet në mënyrë autonome, gjë që e bën panelin shumë më të hollë.
Sound on Display tashmë është parë në disa prototipa.

©insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0035679340362549