INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Apple pritet të ndryshojë kamerën e iPhone. Ja si do të jetë

Apple pritet të ndryshojë kamerën e iPhone. Ja si do të jetë

Publikuar më: 15:54 28-12-2018

Hardware-i ekzistues 3D i Apple, TrueDepth, përdor një lazer të vetëm vertikale (VCSEL) për të projektuar dritë të strukturuar mbi një subjekt. Duke matur devijimet, sistemi është në gjendje të gjenerojë një hartë 3D e cila në këtë rast përdoret për autentikimin biometrik.

Instagram Banner

Teknologjia e Sony, nga ana tjetër, është një sistem (TOF) i cili krijon harta të thella duke matur kohën kur merr drita për të udhëtuar në dhe nga një sipërfaqe e synuar. Sipas Yoshihara, teknologjia TOF është më e saktë se drita e strukturuar dhe mund të veprojë në distanca më të gjata.

Thashethemet e interesit të Apple në zgjidhjet e TOF-it janë të dokumentuara mirë, edhe pse raporti i sotëm është i pari që i bashkëngjit Sony projekteve të mundshme të prodhimit. Në qershor të vitit 2017, raportet treguan se Apple po vlerësonte TOF-in për një aparat fotografik të pasëm, që do të ndihmonte në aplikimet e shtuara të realitetit dhe një funksion më të shpejtë dhe më të saktë të fokusimit automatik.Shumë shpejt pritet që Apple pse jo të ndryshojë kamerën.

©insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.003410816192627