INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Google shumë shpejt me teknlogjinë e kontrollimit me lëvizje

Google shumë shpejt me teknlogjinë e kontrollimit me lëvizje

Publikuar më: 20:08 02-01-2019
Google sapo mori një hap më pranë mundësisë për të kontrolluar një pajisje të mençur përmes gjesteve të dorës nga larg. Ai fitoi miratimin federal për të vazhduar projektin e vogël të radarëve nga 2015, "Projekti Soli", në nivele më të larta të fuqisë për saktësi më të mirë.
Instagram Banner
Google ka punuar për këtë në divizionin e tij eksperimental për vite me rradhë. Në vend të përgjimit direkt në një ekran, projekti propozoi përdorimin e gjesteve si fërkimi i gishtit dhe gishtit tregues së bashku për të kontrolluar një smartwatch ose smart speakers. Me këtë teknologji, mund të aktivizoni potencialisht një altoparlant JBL, duke lëvizur një dorë ose duke ndezur ose fikur muzikën me një lëvizje të lehtë të gishtërinjve tuaj. Sensorët e vogël të radarëve brenda pajisjeve do të ndjejnë lëvizjet e dorës suaj. Teknologjia potencialisht mund të shtojë më shumë funksionalitet për smartwatches. Gjithashtu mund të ndihmojë përdoruesit që kanë dëmtime ose janë invalidë.
Article Logic
Execution time: 0.0055019855499268