INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kush mendoni se është më i përdorur Windows 7 apo 10?

Kush mendoni se është më i përdorur Windows 7 apo 10?

Publikuar më: 18:12 02-01-2019
Microsoft përfundoi 2018 si kompania më e vlefshme në botë, por gjithashtu kaloi një moment të rëndësishëm për Windows. Sistemi operativ i fundit i Windows 10 është tani sistemi operativ më popullor në botë, më në fund duke mposhtur pjesën e tregut të Windows 7 sipas aplikacioneve Net. Windows 10 mbante 39.22 përqind të tregut të tregut të OS në dhjetor 2018, krahasuar me 36.9 përqind për Windows 7. Kjo është një statistikë që është ndërmarrë nga Microsoft tre vjet e gjysmë për të arritur, dhe tregon se sa popullor Windows 7 ka qenë që nga publikimi i saj pothuajse 10 vjet më parë.
Instagram Banner
Microsoft kishte planifikuar që të merrte Windows 10 në një miliard pajisje brenda tre vjetëve të lëshimit të saj, por kompania së shpejti e zgjeroi atë afati pasi ishte e qartë se Windows Phone nuk do të ndihmonte në arritjen e këtij qëllimi. Windows 10 tani po punon në më shumë se 700 milionë pajisje, duke përfshirë PC, tableta, telefona dhe madje edhe Xbox One consoles. Windows 7 ka mbajtur të fortë në vitet e fundit, pavarësisht nga shtytja e madhe e Microsoft për të marrë përdoruesit e kompjuterit për të përmirësuar falas dhe për të synuar konsumatorët që kanë kompjutera katër ose pesë vjeçare. Microsoft të përfundojë mbështetjen e saj për Windows 7 më 14 janar 2020. Microsoft do të vazhdojë të bindë bizneset për të përmirësuar Windows 10 e zgjedhjes për programin e Extended Updates Security (ESU) për Windows 7 vitin e ardhshëm.
Article Logic
Execution time: 0.0034620761871338