INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sony tremb Apple me Face ID dhe sensorin  e ri 3D

Sony tremb Apple me Face ID dhe sensorin e ri 3D

Publikuar më: 20:30 02-01-2019
Sony, lider global në sensorë të imazhit - si për smartphones, DSLRs profesionistë dhe kamera pasqyruese - është e gatshme të vendosë veten si furnizues për gjeneratën e ardhshme të procesorëve vizualë me një sërë sensorësh të rinj 3D. Duke folur me Bloomberg javën e kaluar, shefi i divizionit të Sony Satoshi Yoshihara tha se Sony do i përgjigjet kërkesës nga prodhuesit e shumtë të smartfonëve. Edhe pse Yoshihara është i shqetësuar për potencialin për aplikime të shtuara të realitetit, aspekti më intrigues i kësaj teknologjie të re do të jetë një formë më e mirë e identifikimit të fytyrës sesa aktualisht.
Instagram Banner
ID e fytyrës që Apple solli në përdorim për herë të parë në iPhone X dhe të tjerë si Xiaomi, Huawei dhe Vivo që nga ajo kohë, punon duke projektuar një rrjet të pikës së padukshme dhe duke zbuluar fytyrën e përdoruesit nga deformimet e rrjetit në hapësirë 3D. Sensori 3D i Sony-t, nga ana tjetër, thuhet të vendosë impulse lazer, e cila krijon një hartë thellësie të rrethinës së saj duke matur sa kohë merr një impuls për t'u kthyer mbrapa. Sensori i Sony prodhon modele më të hollësishme të fytyrave të përdoruesve dhe punon nga pesë metra.
Article Logic
Execution time: 0.0035309791564941