INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Paralajmëron Putin: Lufta bërthamore nuk duhet nënvlerësuar

Paralajmëron Putin: Lufta bërthamore nuk duhet nënvlerësuar

Publikuar më: 14:56 20-12-2018

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shprehet se rreziku i një lufte bërthamore nuk duhet të nënvlerësohet dhe kritikoi Shtetet e Bashkuara për braktisjen e marrëveshjeve për armë.

Duke folur në konferencën vjetore për media në Moskë, Putin tha se shpreson se do të mbizotërojë gjuha e përbashkët në kohën e tensioneve të rritura midis Rusisë dhe Perëndimit.

Putin shtoi se lufta bërthamore mund të çojë në vdekjen e qytetërimit. Për të disatën herë, Putin ngre publikisht mundësinë e një katastrofe të tillë.

Putin tha se tërheqja e SHBA-së nga Traktati i Raketave Anti-Balistike në vitin 2002 e ka minuar balancën strategjike midis Moskës dhe Uashingtonit.

Article Logic
Execution time: 0.00844407081604
array(1) { ["section"]=> string(64) "paralajmeron-putin-lufta-berthamore-nuk-duhet-nenvleresuar-82190" }