INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Mediat: Trump kërkon të privatizojë NASA-n

Mediat: Trump kërkon të privatizojë NASA-n

Publikuar më: 16:56 12-02-2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka ndërmend “të privatizojë” pjesën amerikane të Stacionit Hapësinor ndërkombëtar.

Lajmi, i cili bëhet i ditur nga gazeta “Washington Post”, që zotëron disa dokumente të NASA-s, thekson se Shtëpia e Bardhë kërkon t’i japë fund financimeve federale për Stacionin Ndërkombëtar Hapsinor në vitin 2025.

Plani i Trump ndoshta do të përballet me një kundërshtim të fortë, kryesisht për shkak se Shtetet e Bashkuara deri më tani kanë investuar rreth 100 miliardë dollarë.

Dhe, për më tepër, kujtojmë se NASA është ndërtuar për qëllime shkencore dhe jo për të krijuar fitime.

Article Logic
Execution time: 0.0034749507904053