INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kiki roboti i ri që prezantohet në CES 2019 inspirohet nga Drake?

Kiki roboti i ri që prezantohet në CES 2019 inspirohet nga Drake?

Publikuar më: 14:23 14-01-2019

Ashtu si çdo vit, CES 2019 gjithashtu dëshmoi një numër të risive interesante njëri prej tyre duke qenë një robot me fuqi të lire, i quajtur Kiki qe nuk dihet nëse është një emër rastësor apo e inspiruar nga kënga e famshme e Drake.

Kiki duket si Eva nga filmi Wall-E dhe ka pamjen e një maceje. Roboti është mundësuar nga inteligjenca artificiale, e cila në thelb do të thotë se mëson sjelljen njerëzore me kalimin e kohës për t'iu përgjigjur situatave. Sipas një raporti nga CNET, Kiki është një robot shoqërimi. Ajo përmban një aparat fotografik në hundë për të ndihmuar në identifikimin e mjedisit dhe për të mbajtur mend njerëzit. Pasi të kyçet , ai mund ta ndjekë personin duke lëvizur kokën, ashtu si një kafshë e vërtetë. Në varësi të gjuhës tuaj të trupit, robot është gjithashtu i aftë të identifikojë nëse jeni i mërzitur dhe do t'ju mbush me gëzim duke kënduar ose kërcyer. Edhe pse është një kafshë e mençur, Kiki duhet të ushqehet.Pronarët duhet të nxjerrin ushqime të zakonshme , të cilat Kiki i njeh përmes një aplikacioni dhe ushqehet në mënyrë virtuale.

Article Logic
Execution time: 0.0026719570159912