INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kamera më e fundit 8K e Panasonic me sensor organik

Kamera më e fundit 8K e Panasonic me sensor organik

Publikuar më: 10:01 30-10-2018


Më parë këtë vit, Panasonic zbuloi një sensor të ashtuquajtur organik që do t'i jepte kamerave një gamë më dinamike dhe një ndjeshmëri të ulët të dritës. Tani, ajo ka zbuluar një aparat fotografik për të shkuar me të, AK-SHB810, e cila do të jetë e para në botë për të paketuar një sensor organik 8K. Panasonic pretendon se do të ketë një "gamë të gjerë dinamike" në krahasim me kamerat e rregullta CMOS, dhe paketon një mbyllje globale që regjistron të gjithë imazhin në të njëjtën kohë, duke eliminuar të ashtuquajturin "jello" ose mbyllësin.

Në kontrast me sensorë të rregullt me ​​një shtresë CMOS, një sensor organik ka dy shtresa: një film organik dhe një qark të veçantë. Kjo lejoi që Panasonic të inkorporojë anulimin e zhurmës me shpejtësi të lartë në qark, duke rritur fuqitë e grumbullimit të dritës në shtresën organike të ndijimit të dritës
Kjo lejon një gamë më të mirë dinamike, madje edhe në situata të shtënat me shumë kontrast, si një stadium në rrezet e diellit të ndritshme me audiencën e ulur në stenda, tha Panasonic. Në krye të kësaj, për aq kohë sa qepja është më e lartë se 120 sekonda, të gjithë sensor lexohet në çast, në vend që të vijë në rresht si në një aparat DSLR ose pasqyrë.Në këtë mënyrë mund të eliminojë efektin e mbylljes së rrotullimit, i cili ngadalëson linjat vertikale në kundërshtimet e shpejtë.

Instagram Banner

 Është gjithashtu e rrallë të shihet një tjetër kompani që trumbeton sensorin Sony, duke krijuar një konkurrencë shumë të nevojshme në atë zonë.


© insmart.al

Më shumë në këtë kategori: « Dështon Snapchat dhe Amazon
»
Article Logic
Execution time: 0.0034868717193604