INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Shazam edhe për fytyrat, një aplikacion që identifikon njerëzit [VIDEO]

Shazam edhe për fytyrat, një aplikacion që identifikon njerëzit [VIDEO]

Publikuar më: 17:25 08-01-2018

Së shpejti do të jeni në gjendje të identifikoni njerëzit e panjohur duke përdorur aplikacion Shazam nga smartphone.
Kjo është risa që kompania Blippar ka nxjerr së fundmi.
Nëse më parë shazamin e përdornim për njohjen e këngëve sot ai do të përdoret dhe për identifikimin e njerëzve.
Deri tani nga eksperimentimet, Shazam mund të njohë 400.000 figura publike dhe norma e saktësisë është 99%.
Aplikacioni skanon fytyrat dhe sjell një profil me informacion rreth personit duke përfshirë dhe në cilat rrjete sociale ka një llogari.
Teknologjia përdor vizion të shpejtë kompjuterik dhe inteligjencës artificiale për të njohur fytyrat.
Specialistët e programin sqarojnë se përdoruesit mund të krijojnë edhe profilet e tyre me imazhin e tyre, duke përfshirë lidhje opsionale me profilet e mediave sociale, muzikën e preferuar,dhe informacione të tjera.
Danny Lopez, zyrtari kryesor operativ i Blippar ka deklaruar se kjo do jetë një mënyrë e re, unike dhe argëtuese për të treguar se kush je dhe për të mësuar më shumë për të tjerët.

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0031890869140625
    array(1) { ["section"]=> string(74) "shazam-edhe-per-fytyrat-nje-aplikacion-qe-identifikon-njerezit-video-46961" }