INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Prokuroria franceze e akuzon Apple për mashtrim [VIDEO]

Prokuroria franceze e akuzon Apple për mashtrim [VIDEO]

Publikuar më: 16:54 11-01-2018

Kompania gjigante apple po kalon një fazë jo të mirë, e gozhduar me akuza dhe padi që po prish versionet e vjetra të celulareve.
Pas SHBA-së dhe Izraelit tashmë dhe prokuroria francezë ka hapur një hetim kundër Apple.
Sipas njoftimit të organit të akuzës kompania amerikane po ngadalëson qëllimisht versionet e vjetra të iphone nëpërmjet update të softuerit, që në këtë mënyre të shes të rinjtë.
Sipas ligjeve franceze shkurtimi i jetë gjatësisë dhe dëmtimi i qëllimshëm i produkteve nga vet kompania përbënë vepër penale.
Në dhjetor të viti të kaluar prokuroria franzece depozitoj një padi ndaj apple me qëllim parandalimin e këtij mashtrimi.
Megjithatë në një deklaratë pak jave më parë kompania prestigjioze i hodhi poshtë akuzat dhe shpjegoi se ngadalësimi i telefonit nuk është si pasoje e softuerit por dëmtimi i baterisë.
Për të rikthyer shpejtësinë mjafton që ti ndërroni baterinë e të merrni një të re.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00093793869018555
    array(1) { ["section"]=> string(59) "prokuroria-franceze-e-akuzon-apple-per-mashtrim-video-47279" }