INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Kina kontroll ndaj internetit. Mbyllen mbi 13.000 website [VIDEO]

Kina kontroll ndaj internetit. Mbyllen mbi 13.000 website [VIDEO]

Publikuar më: 17:54 25-12-2017

Kina ka mbyllur më shumë se 13,000 website që nga fillimi i vitit 2015 për thyerjen e ligjit apo rregullave të tjera deklaroi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.
Qeveria ka rritur kontrollet në internet duke e shpjeguar këtë nismë një mënyrë për të rritur sigurinë kombëtare, stabilitetin shoqëror dhe parandalimin e përhapjes së materialeve pornografike dhe përmbajtës së dhunshme.
Kjo nisme e presidentit XI Jinping ka ngjallur shumë debate duke sjell formimin e dy grupeve pro dhe kundër, personat kundër i kanë cilësuar këto masa si një mënyrë për të censuruar median.
Ndërsa grupi pro është më shumë në numër, konkretisht 63.5% e shoqërisë. Sipas anketimit të bërë ata e kanë cilësuar këtë kontroll të rreptë të portaleve si të nevojshme për të eliminuar materialet e dëmshme.
Kina është i vetmi shtet në botë që ka ndaluar aksesin e mediave të mëdha si Google dhe Facebook.

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0036430358886719
    array(1) { ["section"]=> string(62) "kina-kontroll-ndaj-internetit-mbyllen-mbi-13-000-website-45845" }