INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Votohet shpërndarja e Parlamentit në Kosovë, brenda 45 ditësh do zhvillohen zgjedhje të reja

Votohet shpërndarja e Parlamentit në Kosovë, brenda 45 ditësh do zhvillohen zgjedhje të reja

Publikuar më: 11:12 22-08-2019

Pas një seance të shkurtë Kuvendi i Kosovës është shpërndarë. Në sallë ishin 106 deputetë dhe 89 votuan pro, 1 kundër dhe 2 absenim.

Pas shpërndarja së Kuvendit të Kosovës i hapet rruga zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Gjithçka nisi pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj, që u rithirr në Hagë.

Kushtetuta e Kosovës përcakton se në raste të shpërndarjes së Kuvendit zgjedhjet mbahen brenda 45 ditësh. Në sallë u vu re se munguan deputetët e Listës Serbe.

Përfundimi i mandatit të qeverive dhe legjislaturave të Kosovës para afatit që përcakton Kushtetua është bërë e zakonshme. Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, asnjë qeveri nuk ka arritur të përmbyllë mandatin 4 vjeçar.

Article Logic
Execution time: 0.0034160614013672