INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Të kontrollosh Netflix me sy? Tani është e mundur

Të kontrollosh Netflix me sy? Tani është e mundur

Publikuar më: 00:50 10-11-2018

Netflix ka botuar inovacionet e paraqitura gjatë ditës së fundit Hack, një ngjarje stimuluese në të cilën punonjësit e kompanisë shfaqin ide dhe projekte të pranishme bazuar në teknologjitë e reja.

Përveç Shko te Shark, një tipar i këndshëm që ju lejon të shkoni drejtpërdrejt në skenat më të mira në një film duke klikuar në butonin e duhur, lajmi më interesant që është treguar është sigurisht Eye Nav. Kjo, e zhvilluar me ARKit të Apple, përdor Face ID të iPhone-it të fundit për të kontrolluar lëvizjet e syve dhe të fytyrës, duke i kthyer ato në komanda për aplikacionin Netflix.

Kjo zgjidhje është shumë interesante sidomos sepse do të lejonte përdorimin e Netflix apo aplikacioneve të tjera edhe personave me aftësi të kufizuara të rëndësishme. Edhe pse nuk ka siguri se kjo teknologji është zbatuar në të vërtetë në softuerin zyrtar, vetë zhvilluesit janë të sigurt në këtë drejtim dhe shpresoj se mund të bëhet pjesë integrale e API-së së ardhshme dedikuar aplikacionit.
©insmart.al

Instagram Banner
Article Logic
Execution time: 0.0092558860778809
array(1) { ["section"]=> string(54) "te-kontrollosh-netflix-me-sy-tani-eshte-e-mundur-78218" }