INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si se paskemi vënë re! Ledri Vula vuan nga kjo sëmundje e rrallë dhe tani e morëm vesh! [FOTO]

Si se paskemi vënë re! Ledri Vula vuan nga kjo sëmundje e rrallë dhe tani e morëm vesh! [FOTO]

Publikuar më: 14:08 23-11-2019

Ledri Vula është njëri ndër artistet më të dashur për publikun shqiptar. Ai me këngët e tij ka arritur që të mbledhë qindra fansat anë e mbanë trojeve shqiptare. Në media shkruhet shumë për jetën private të reperit, por asnjëherë nuk është përmendur se ai vuan nga sëmundja e quajtur ‘Vetiligo’.

Në një fotografi që ka postuar reperi javë më parë, shihen në dorën e tij të djathtë shenja të bardhë në lëkurë, e që janë si pasojë e kësaj sëmundje. Vitiligo është një sëmundje kronike idiopatike, jo ngjitëse, nga e cila vuajnë 0,5 deri më 2% e njerëzve në mbarë botën. Kjo sëmundje e ndryshon ngjyrën e lëkurës, duke e bërë në vende të ndryshme të bardhë.

Lëkura mund të ndryshojë kudo në trup, por më së shumti kjo shfaqet në duar, në fytyrë dhe këmbë. Konsiderohet si e mundur që shfaqja e vitiligos të varet nga një mekanizëm auto-imun.

car.png

vule.png

 

e415.png

Article Logic
Execution time: 0.0092039108276367