INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Mos i humbisni këto 10 këshilla se si të sillemi me personat që u kemi ngritur nervat

Mos i humbisni këto 10 këshilla se si të sillemi me personat që u kemi ngritur nervat

Publikuar më: 22:02 24-04-2018

Të tregosh inat dhe ta shprehësh atë është tabu në shoqërinë moderne. Ne nuk dimë si t’i shprehim në mënyrën korrekte emocionet negative pasi nuk jemi mësuar si t’i shprehim ato ose të diskutojmë për gjërat që na bezdisin.
Kjo është arsyeja pse shumë persona jetojnë në gjendje stresi, duke shkatërruar veten në mënyrë konstante, pasi nuk kanë zgjidhur ende inatin dhe gjendjen agresive mendore.

Psikologët janë ata të cilët merren më shumë me këtë problem.

Ne po ashtu jemi ata të cilët mund të ndihmojmë miqtë dhe të afërmit tanë të kontrollojnë inatin duke iu përgjigjur agresivitetit nga jashtë.

Më poshtë renditen disa nga këshillat më efektive se si të sillemi kur dikush është me nerva me ne. Nuk ka rëndësi metoda, pasi mëyra e zgjidhjes së roblemit do të jetë gjithnjë e njëjtë.

1.Tregohuni të sjellshëm kur jepni një argument kundër

2.Kontrolloni emocionet tuaja

3. Kuptoni ku qëndron problemi

4.Kuptoni ku qëndron problemi

5.Zgjidhni problemin duke biseduar

6.Pranojeni kur jeni gabim

7.Mos u hiqni si e pandjeshme

8.Pyeni drejtpërdrejt se çfarë mund ta përmirësonte situatën

9.Mos u përpiqni të shtypni personin emocional

10.Mos i nxisni bisedat nëse nuk jeni gati të flisni

 22042260-6129760-727780-0-1524217167-1524217574-720-1-1524217574-728-32e9147584-1524466240.jpg

Burimi: JOQ.al

Article Logic
Execution time: 0.0027151107788086