INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Këto janë të famshmit që vuajnë nga çrregullimi afatgjatë i pigmentit të lëkurës, ndër to edhe modelja juaj e preferuar [FOTO]

Këto janë të famshmit që vuajnë nga çrregullimi afatgjatë i pigmentit të lëkurës, ndër to edhe modelja juaj e preferuar [FOTO]

Publikuar më: 11:35 21-08-2019

Vitiligo është një çrregullim afatgjatë i pigmentit të lëkurës, në të cilën sistemi imunitar shkatërron melanocitet – qelizat që prodhojnë pigment në lëkurë – duke shkaktuar njolla të bardha në lëkurë për shkak të humbjes së pigmentit.

Gjendja e lëkurës prek vetëm një në çdo njëqind njerëz në botë dhe mund të zhvillohet në çdo moshë pas lindjes.

Shkaku i vitiligos është i panjohur dhe megjithëse gjendja autoimune nuk është e rrezikshme. shumë njerëz të prekur nga vitiligo – veçanërisht fëmijët – preken emocionalisht dhe shoqërisht.

Stella Pavlides, themeluese dhe presidente e Fondacionit të Kërkimeve Vitiligo Amerikane (AVRF), ndau në një pjesë për The New York Times luftën e saj të hershme me gjendjen e lëkurës:

Stella-Pavlides-photo.jpg

“Njerëzit thonë se vitiligo nuk ju vret, por ju vret shpirtin tuaj”- është shprehur Stella.

Pavlides gjithashtu pranoi se e kishte konsideruar vetëvrasje.

“Unë nuk dilja me miqtë e mi, kurrë nuk shkova në plazh. U bëra e tërhequr. Kam menduar edhe vetëvrasjen. Kur dilja jashtë gjatë verës në Neë York City, vishja bluza me mëngë të gjata, pantallona të gjata dhe çorape“- ka rrëfyer ajo.

Michael Jackson-Pas shumë spekulimeve në lidhje me zbardhjen e lëkurës, i ndjeri Mbreti i Popit u hap për herë të parë në lidhje me gjendjen e tij mjekësore, që bëri që lëkura e tij të bëhej më e lehtë në shfaqjen e Oprah më 10 shkurt 1993. Jackson pohoi: -"Unë kam një çrregullim të lëkurës që shkatërron pigmentimin e saj.Por kur njerëzit krijojnë histori që unë nuk dua të jem ai që jam, më lëndon ".

2c695067e6331ff1822aa0c94120d1d5.jpg

Winnie Harlow – Modelja Harloë u diagnostikua me vitiligo kur ishte vetëm katër vjeçe, por kjo nuk e ndaloi atë të ndiqte karrierën e saj të modelimit. Ajo ka qenë në sfilatat e Grazia, Harper's Bazaar, dhe Glamour. Modeloi për disa nga emrat më të mëdha të industrisë së modës në botë.

na_5d110842752ac.jpg

Rasheed Wallace- Lojtari amerikan në pendion në NBA u diagnostifikua me vitiligo kur ishte 20 vjeç.

na_5d11091b0cbe7.jpg

Leleti Khumalo - Aktorja e Afrikës së Jugut e njohur për rolet e saj në Sar Sarafina ’(1992), Hotel Hotel Rwanda’ (2004) dhe Inv Invictus ’(2009), mësoi për gjendjen e saj të lëkurës kur ishte 24 vjeç, dhe ajo e zbuloi gjendjen e saj në revistën “True True Love Magazine”.

5c7e98d02600009704fdfad8.jpeg

Article Logic
Execution time: 0.003242015838623