INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Internet Explorer krijon probleme në kompjuterin tonë

Internet Explorer krijon probleme në kompjuterin tonë

Publikuar më: 11:20 20-12-2018

Në konfirmimin e seriozitetit të problemit që sapo ka dalë, Microsoft ka vendosur të lëshojë një përditësim out-band për Internet Explorer, shfletuesin e internetit të pranishëm në të gjitha versionet e Windows, përfshirë Windows 10.

'Por unë nuk e përdor Internet Explorer', shumë prej jush do të thonë menjëherë. Është e vërtetë, por fakti që Internet Explorer është ende i pranishëm në sistem, do të thotë se komponentët e tij dhe motori i tij historik - Trident ose MSHTML - janë ende plotësisht të përdorshme.

Ekipi i Grupit të Analizës së Kërcënimeve të Google ka zbuluar se një hendek kritik i sigurisë në Internet Explorer përdoret për të nisur sulme të synuara, madje edhe në objektiva të kalibrit të lartë (korporatat, agjencitë qeveritare dhe agjencitë qeveritare).

Instagram Banner

Siç zbulon Microsoft në buletinin e sigurisë të botuar vetëm, gjysma e Internet Explorer në fjalë mund të çojë në ekzekutimin e kodit arbitrar, prandaj edhe me qëllim të keq, në sistemin e përdoruesve thjesht duke vizituar një faqe interneti.
Një sulmues pastaj mund të përdorë bug-in që gjendet në Internet Explorer për të pasur drejtimin e kodeve në makinat e klientit, me të njëjtat të drejta si llogaria "e regjistruar" në Windows.
©insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0029358863830566