INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Haradinaj për “Financial Times”: Stabiliteti i Ballkanit po rrezikohet nga Serbia dhe Rusia

Haradinaj për “Financial Times”: Stabiliteti i Ballkanit po rrezikohet nga Serbia dhe Rusia

Publikuar më: 14:46 11-12-2018

Kryeministri i Kosovës ka paralajmëruar Brukselin se duhet të marrë më seriozisht aspiratat e vendit për të shmangur destabilitetin në Ballkan. Ai akuzoi Serbinë se po vepron në interesin e Rusisë për të destabilizuar rajonin. Në një intervistë për” Financial Times”, Ramush Haradinaj fajësoi Serbinë për një ofensivë diplomatike për të minuar shtetësinë e vendit të tij. "Ne besojmë se Evropa na ka dhënë një shans, një hartë rrugore për t'u bërë anëtare e BE dhe ne jemi mirënjohës për këtë," tha Haradinaj. Por ai shtoi se krerët e BE nuk i janë përgjigjur në mënyrë adekuate ankesave të Prishtinës për Beogradin.  Ai tha se ndërsa BE kishte investuar fonde dhe personel për të normalizuar Kosovën dhe rajonin, "të gjitha veprimet e Serbisë janë kundër interesave të BE për të stabilizuar Ballkanin Perëndimor dhe në interes të Rusisë për të mbajtur situatën kaotike në rajonin tonë". Komentet e tij vijnë në kohën kur tensionet midis Kosovës dhe Serbisë janë rritur. Parlamenti i Kosovës do të votojë më 14 dhjetor për të krijuar një ushtri të rregullt dhe pasiguria vazhdon mbi një marrëveshje të mundshme për të vendosur një ndarje të vendit që do mundësonte pjesë të territorit të saj, Serbisë. Muajin e kaluar, Kosova aplikoi një tarifë prej 100 për qind për mallrat nga Serbia si hakmarrje për refuzimin e Beogradit për të miratuar anëtarësimin e saj në Interpol. Haradinaj tha se tarifa do të hiqet vetëm nëse Kosova fiton njohjen e plotë të pavarësisë së saj nga Serbia. "Nuk e kemi bërë këtë për shkak të arrogancës, nuk kemi pasur asnjë zgjedhje tjetër", tha ai. "Ne rezistuam marrjen e kësaj mase për një kohë të gjatë, por nuk kishte rrugëdalje tjetër. Tatimi do të hiqet me normalizim të plotë, dhe normalizimi i plotë do të thotë njohje, "shtoi ai. Më shumë se 110 vende tani njohin Kosovën, por Serbia, Rusia, Kina dhe pesë anëtarë të BE janë mes atyre që nuk kanë njohur ende. Haradinaj tha se Serbia ishte lejuar të bënte një fushatë armiqësore kundër Kosovës dhe po dëmtonte shanset e fqinjit të saj për t'u bashkuar me BE ndërsa vazhdonte procesin e vet të pranimit.

Article Logic
Execution time: 0.0023829936981201