INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Fotot e pasaportës janë ‘tmerr’ dhe kjo vetëm për këtë arsye

Fotot e pasaportës janë ‘tmerr’ dhe kjo vetëm për këtë arsye

Publikuar më: 13:43 24-09-2018

Me siguri kur keni shkuar të bëni foton e pasaportës apo ndonjë dokument tjetër zyrtar, u kanë thënë të mos qeshni në foto.

E po ashtu të gjithëve na ka ndodhur që kur e kemi treguar kartën tonë të identitetit, apo pasaportën para miqve ta fshehim fotografinë tonë.

Ose edhe miqtë e kanë tentuar diçka të tillë. Disa dalin seriozë, të zemëruar, por edhe të habitur nga blici i kamerës.

Fotografia e një objekti kaq të rëndësishëm mund të jetë dhe objekt shakaje ndonjëherë.

Përse nuk mund të qeshësh në fotot për pasaportë?

Sipas faqes së internetit të Regjistrit Kombëtar të Identifikimit dhe Gjendjes Civile (RENIEC) thuhet se: në kuadër të kërkesave për fotografitë ID ju duhet të dini:

Një pasaportë duhet të ketë foto aktuale, madhësi të përcaktuar, sfond të bardhë, përballë, pa buzëqeshje, veshët të zbuluar, vetullngrysur, pa syze, pa modifikime, pa rroba përveç kreut fetar.”

Pra… siç mund ta lexoni, në mënyrë të qartë ai përmend dhe “vetullngrysur” dhe jo duke buzëqeshur por pse?

Kjo është për shkak se buzëqeshjet në këto fotografi mund të komplikojnë problemin me njohjen e fytyrës në sistem.

Në një raport në faqen e internetit të lamula.pe, Eduardo Thill, këshilltar në teknologjinë e aplikuar në menaxhimin publik dhe ish-Drejtori i Përgjithshëm i Menaxhimit të Informacionit të Ministrisë së Brendshme të Argjentinës, tha se kjo mund të evitojë problemin në të ardhmen, ndaj fotot duhen pa buzëqeshje dhe shprehi të tjera në fytyrë, sepse kjo mund të bëhet problem për identifikimin më vonë.

Ai ka thënë:

Nëse realizimi i fotove do të jetë vetullngrysur dhe duke buzëqeshur, kjo do të gjenerojë një shkallë minimale të përputhshmërisë, dhe ajo do të pengojë njohjen e fytyrës.”

Ndaj dhe nuk dukemi kurrë mirë në fotot e pasaportës, pasi aty nuk qeshim.

Article Logic
Execution time: 0.0038039684295654