INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ford prezanton modelin ‘F-150 Platinum’ për vitin 2018[FOTO/VIDEO]

Ford prezanton modelin ‘F-150 Platinum’ për vitin 2018[FOTO/VIDEO]

Publikuar më: 14:01 05-02-2018

Në thelbin e saj kamionçina Ford F-150 Platinum karakterizohet nga një trupi i fortë çeliku i mbështetur mbi një shkallë me boshtë të ngurtë.

Modeli Ford F-150 Platinum për vitin 2018 ka motor dhe transmision të përparëm.

Formula bazike e këtij modeli ka ngelur e njëjtë dhe ndryshimet vihen re në mënyrë e sistemeve turboçarxher ku ka një avancim të fuqisë së këtij sistemi dhe modelin e transimisoneve ku aktualisht Ford F-150 Platinum vjen me një transmision automatik me 10 raporte.

Modeli Ford F-150 Platinum për vitin 2018 është i dizenjuar me linja elegante alumini dhe ka një motor benzine me cilindratë 5.0 me 8 pistona me turboçarxher që gjeneron 395 kuaj fuqi.

Bazuar në eksperiencat e mëparshme për prodhimin e motorëve V6 me cilindratë 3.5 dhe me cilindratë 2.7 në vitin 2017, Ford analizoi zgjedhjet e 65% e blerësve të modelit F, ku 30% zgjodhi versionin me cilindratë 3.5 ndërsa 35% versionin me cilindratë 2.7

Për vitin 2018 prodhuesit e Ford F-150 Platinum kanë menduar të lancojnë versionin me cilindratë 5.0 me sistem injeksioni direkt për të krijuar efikasitet në ngarjen e kësaj kamionçine të rëndë dhe për ti dhënë asaj një fuqi mbizotëruese në rrugë.

Modeli Ford F-150 Platinum ka një peshë prej 2.5 tonësh dhe arrin shpejtësinë nga 0 deri 100 kmh për 5.9 sekonda.

Me një serbatorë të plotë prej 87 litrash, Ford F-150 mund të përshkojë 692 kilometra distancë rrugore.

Përsa i përket sistemeve teknologjive, paketa “Pajisjet e Preferuara Grupi 701A” e ka pajisur kamionçinën me: Sistemin e kontrollit të pozicionit të automjetit sipas vijave të qarkullimit rrugor, parkimin automatik, sistemin automatik të ndezjes me Start/Stop, frenimin automatik në kalimin e zonave të vijave të bardha, sistemin e orientimit me kamera 360 gradë, sistemin “Dynamic Hitch Assist” e cili jep një pasyrim total të gjendjes së automjetit në ekranin me prekje etj.

Ford F-150 Platinum vjen për të gjithë të interesuarit me një çmim fillestar prej 49.500 euro plus koston për opsionet shtesë.

jani_1.PNG

jani_2.PNG

jani_3.PNG

jani_4.PNG

jani_5.PNG

jani_6.PNG

jani_8.PNG

jani_7.PNG

jani_9.PNG

jani_10.PNG

jani_11.PNG

jani_12.PNG

jani_13.PNG

jani_14.PNG

jani_15.PNG

Article Logic
Execution time: 0.0034389495849609