INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Bëhuni gati pë makinat pa shofer

Bëhuni gati pë makinat pa shofer

Publikuar më: 14:58 01-11-2018

Waymo, sektori i makinave e Google, merr lejen e parë për të testuar makina pa shofer në rrugët e Kalifornisë. Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë, por Waymo është i pari që e merr atë për të testuar makina pa shoferin e sigurisë. "Kalifornia ka punuar për vite me radhë dhe do të vazhdojë të ketë siguri publike në mendje me zhvillimin e kësaj teknologjie", thotë numri një i Departamentit të Transportit në Kaliforni, Jean Shiomoto. Leja lejon mundësinë e kryerjes së testeve të dy ditëve dhe natës dhe rrugët e para krejtësisht pa shofer do të rezervohet për punonjësit e Waymos.
©insmart.al

Instagram Banner
Article Logic
Execution time: 0.0030310153961182