INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Arrestohet në kryeqytet terroristi i ISIS, historia e tij nis që në vitin 2013

Arrestohet në kryeqytet terroristi i ISIS, historia e tij nis që në vitin 2013

Publikuar më: 08:48 12-07-2019

Një pjesëtar i grupit terrorist ISIS është arrestuar në Tiranën. 34-vjeçari është nga Rusia dhe ka luftuar krahë ISIS që në vitin 2013.

Policia bën me dije se pranga ka rënë R. M., 34 vjeç, lindur dhe banues në Norilsk të Rusisë. Ai ka hyrë në Shqipëri si emigrant i paligjshëm. Në vitin 2013 ai u larguar nga Rusia për në Siri, për t'iu bashkuar grupimit ilegal të armatosur, ISIS dhe ka qënë luftëtar kundër forcave qeveritare në Siri.
Hetimet kanë nisiur disa muaj më parë. 34 vjeçari ishte në kërkim nga Interpol Moska. Me vendim penal që datës 8 korrik 2015 për të u lëshua një urdhër - arresti.
Ai akuzohet për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”. Ish luftëtari i ISIS do të ekstradohet në Rusi dhe do të kryejë dënimin.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0033471584320068
    array(1) { ["section"]=> string(83) "arrestohet-ne-kryeqytet-terroristi-i-isis-historia-e-tij-nis-qe-ne-vitin-2013-98384" }