INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Njerëzit të cilët bezdisen nga gabimet drejtshkrimore, kanë një karakteristikë të veçantë

Njerëzit të cilët bezdisen nga gabimet drejtshkrimore, kanë një karakteristikë të veçantë

Publikuar më: 13:56 03-07-2017

Nëse jeni person që futeni të lexoni një artikull apo ndonjë temë në ndonjë forum dhe kërkoni gabime drejtshkrimore, atëherë me siguri jeni paksa introvertë.

Një studim i vitit 2016, i publikuar në revistën Plos One, ka zbuluar se persona me lloje të caktuara të personalitetit acaroheshin me gabimet drejtshkrimore më shumë se ë tjerët.

Studiuesit kishin seleksionuar 83 vullnetarë dhe u ishte kërkuar t’i vlerësojnë 12 përgjigje në një reklamë interneti ku kërkohej një mik i ri dhome.

Kësisoj, hulumtuesit kishin zbuluar se personat introvertë bezdisen më shumë nga gabimet drejtshkrimore.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012891292572021
    array(1) { ["section"]=> string(94) "njerezit-te-cilet-bezdisen-nga-gabimet-drejtshkrimore-kane-nje-karakteristike-te-vecante-31562" }