INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Xiaomi prezanton smartphonin e ri me sensor fingerprint kudo në ekran

Xiaomi prezanton smartphonin e ri me sensor fingerprint kudo në ekran

Publikuar më: 11:07 18-01-2019

Xiaomi ka qenë i ngadalshëm në aksesin e sensorëve të gjurmëve të gishtave në ekran, sesa disa nga rivalët e saj kinezë. Por sipas një postimi të Weibo nga presidenti dhe bashkë-themeluesi Lin Bin, kompania po punon për një zbatim shumë më të avancuar të teknologjisë.

Instagram Banner

Postimi i Lin demonstron një telefon prototip me një sensor të ri të gjurmëve të gishtave që ka një sipërfaqe aktive prej 25 x 50mm, që do të thotë përdoruesit mund ta zhbllokojnë atë duke prekur kudo brenda një rajoni shumë më të madh sesa skanerët me madhësi të vogël. Kjo do të përfaqësonte një dobi për përdorshmërinë, veçanërisht pasi që nuk do të duhej të kërkonit vendndodhjen fizike të skanerit gjatë marrjes së telefonit. Lin gjithashtu thotë se sensori i ri është në gjendje të zgjojë dhe zhbllokojë telefonin me një trokitje të lehtë.
Xiaomi nuk është e vetmja kompani që punon në sensorë më të mëdhenj të gjurmëve të gishtave në ekran. Në fillim të vitit të kaluar, Vivo tregoi një koncept telefonik të quajtur Apex i cili paraqiste një sensor "gjysmë ekran".Dhe vetëm këtë javë Oppo njoftoi se do të lëshojë telefona këtë vit me një sensor gjurmë gishtash që është 15 herë më i madh se implementimet e mëparshme, megjithëse nuk ofroi dimensione specifike. Lin nuk ka thënë kur Xiaomi mund të vendos versionin e vet si një produkt shitjeje. 


©insmart.al

 

Article Logic
Execution time: 0.0034399032592773