INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Veliera në Durrës, gjykata rrëzon Bashkinë

Veliera në Durrës, gjykata rrëzon Bashkinë

Publikuar më: 20:24 29-09-2017

Rrëzohet nga Gjykata e Durrësit kërkesa e Bashkisë së këtij qyteti për heqjen e sekuestros preventive dhe lejimin e vazhdimit të punimeve në projektin e “Velierës”.
Punimet në këtë shesh u pezulluan në muajin mars pas protestës së një grupi aktivistësh të shoqërisë civile që thonë se cënohet trashëgimia historike dhe se projekti dëmton fakte të rëndësishme arkeologjike. Ishin aktivistët iu drejtuan gjykatës për të ndalur punimet e nisura nga Bashkia dhe gjykata mbështeti kërkesën e tyre duke vendosur sekuestron preventive. Mësohet se gjatë seancës ka patur debate mes gjykatësit dhe prokurorisë në lidhje me veprimet proceduriale.

Article Logic
Execution time: 0.0040009021759033