INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Dita e Fëmijëve, prindër ja ku mund t’i çoni sot të vegjlit tuaj të festojnë

Dita e Fëmijëve, prindër ja ku mund t’i çoni sot të vegjlit tuaj të festojnë

Publikuar më: 09:44 01-06-2019

Një Qershori është Dita Ndërkombëtarë e Fëmijëve. Në këtë ditë sytë kthehen nga fëmijët, të cilët ndryshe nga të rriturit që protestojnë, ata festojnë. Kjo ditë është kthyer jo vetëm në një ditë festive, por edhe në një ditë sensibilizimi që në thelb ka kundërshtimin e dhunës dhe abuzimit me fëmijët.

Dita e fëmijëve u vendos në datën 1 Qershor, sepse në këtë datë është mbajtur Konferenca Botërore e Mirëqënies së Fëmijëve në Gjenevë, në 1925. Në të njëjtën ditë, koinçidoi që konsulli i përgjithshëm kinez në San Francisko mblodhi së bashku një numër të konsiderueshëm fëmijësh jetim kinezë të celebronin në festivalin e “Anijes së Dragoit”. Dy vjet më pas Festa e 1 qershorit filloi të festohet në të gjithë botën.

Aktivitet në Tiranë
Bashkia e Tiranës në këtë ditë të shënuar për fëmijët ka hartuar një listë të gjatë aktivitetesh festive për të vegjlit. Aktivitet kanë nisur që në orën 09:00 dhe do të zgjasin deri në orën 15:00 në sheshin “Skënderbej”, bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në sheshin “Nënë Tereza”, tek Kodrat e Liqenit Artificial si dhe tek fushat multisportive.

SHESHI SKENDERBEJ
Ora 09:00-15:00
-Cooking Zone. Në fokus aftësim në gatim, njohje produktesh fruta perime, blind taste me femijet, gatim.
-Aktiviteti Buke me Vete: AMK
-Fëmijët sipërmarrës
-Aktivitet me bicikleta (akademia e dyrrotakut)
-Arkeologu i Vogel
-Tre lojra “Mos u nxeh” ne dimensionet 3mx3m,Mjedisi
-Tre lojra “Mos u nxeh”, Turizmi
-Dy Trampolina per femije
-Ekspozite “21 Ekuinokse pranverore”
-Ngri balonen tende dhe femijet që do të pikturojne balonen (lulishtja tek sheshi “Skenderbej”)
-Performance Cirku Kombetar
-Panairi i Ministrisë së Bujqësisë (Tek Ministria e Bujqesise)
-Panairi i Agjencise Kombetare te Zonave te Mbrojtura (Tek Ministria e Turizmit dhe Mjedisit)
-Panairi i Agjencise Kombetare te Turizmit (Tek Ministria e Turizmit dhe Mjedisit)
-Panairi i Kafsheve (AMK perpara Bashkise)
-Performancat Artistike
Ora10:30-11:30 Teater Kukullash “Sunshine”
Ora 11:30-12:30Teatri i Kukullave
Ora 12:30-13:30Akademia Hollyëood
Ora 13:30-14:30 Kori i Shkollave te Mesme te udhehequr nga dirigjentja Zana Turku.
Ora 19:00-20:00 Teater Kukullash “Sunshine”, trupa meksikane.

BULEVARDI DESHMORET E KOMBIT
-Ora 09:00-15:00
-Panairi i Policise se Shtetit. (Ministria e Brendshme)
- Espozite pikture me femijet e ushtarakeve. (Ministria e Mbrojtjes)
-Panairi i Femijeve
-Performancat Artistike, skena perpara Kryeministrise
Ora 10:30-11:30Performance kercimi te femijeve nga qendra te ndryshme kulturore dhe nxenes te shkollave.
Ora 11:30-12:30 Performance nga shkolla e baletit dhe Liceut Artistik,ne formen e nje street arti.
Ora12:30-13:30 Performance Danci Sportiv
-Finalja e Lojrave Popullore, Kthim ne Tradite.
-DJ musica per femijet
-Kendi i lojerave dhe argetimit
-Kendi Eja lexo me mua
-Koncert me numra te zgjedhur te kercimit dhe valles nga femije te talentuar
-Teatri per femije - ora 10.30

SHESHI NENE TEREZA
Ora 09:00-15:00
-36 Shoqata sportive nga Shkolla si Qender Komunitare.
Ora 19:00-21:00
-Koncert Femijet per Femijet

LIQENI ARTIFICIAL
ORA 10.00-10.30 - DJ music per femijet
ORA 10:30 - Ne amfiteater Koncert festiv i festes ne bashkepunim me QKKF
ORA 10:30- Ne fushat Multisportive.Aktivitet sportiv me femije te grupmoshave te ndryshme

Article Logic
Execution time: 0.0038809776306152