INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Jo vetëm gratë kanë faj nëse një fëmijë nuk ngjizet dot, por dhe meshkujt! Ju sugjerojmë disa ushqime që ju ndihmojnë

Jo vetëm gratë kanë faj nëse një fëmijë nuk ngjizet dot, por dhe meshkujt! Ju sugjerojmë disa ushqime që ju ndihmojnë

Publikuar më: 11:04 28-05-2019

Nuk duhen akuzuar vetëm gratë në lidhje me problemet që mund të ndikojnë në mos lindjen e një fëmije, por dhe meshkujt. Në këto kushte mjekët kanë renditur disa sugjerime me qëllim që meshkujt të përmirësojnë ciësinë e spematozoideve. Këshillohet që ata të konsumojnë çdo ditë 300 gramë fruta dhe perime. Këto ushqim përmirësojnë cilësinë dhe lëvizshmërinë e spermatozoideve.
Një studim italian i publikuar gjatë kongresit kombëtar ‘Società italiana di andrologia’ (Sia), i mbajtur në Bari ka treguar se pasi u mbajtën nën vëzhgim 30 meshkuj të moshë nga 25 deri në 40 vjeç, për dy muaj dhe u ushqyen çdo ditë me domate, speca, thjerrëza, qiqra, luleshtrydhe dhe arra, lëvizshmëria e spermatozoideve dyfishohej, duke rritur ndjeshëm shanset për të konceptuar një shtatzëni.
Drejtuesi i studimit, Alessandro Palmieri, sqaron se mungesa e vitaminave dhe antioksidantëve në regjimin ushqimor, dëmton cilësinë e spermës.
Ai foli më me detaje për efektet: “Pas dy muajsh vumë re se cilësia dhe lëvizshmëria e spermatozoideve ishte përmirësuar nga 10 deri në 25%, përmirësim i reflektuar edhe në ADN-në e spermatozoideve”.

Article Logic
Execution time: 0.0034751892089844