INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shtrenjtohet ëndrra amerikane. Më shumë para për të fituar Green Card…

Shtrenjtohet ëndrra amerikane. Më shumë para për të fituar Green Card…

Publikuar më: 11:42 28-07-2019

Shtrenjtohet nënshtetësia amerikane.

Viza EB-5, e njohur kolektivisht si një kartë e gjelbër, tani do t’i kushtojë një të huaji të pasur një investim minimal prej $ 900,000 nga 500,000 dollarë që ishte kërkesa e vendosur në vitin 1993.

Kjo është pjesë e një reforme të shumëpritur.

EB-5 ka sjellë shumë polemika gjatë viteve. Paratë e investitorëve u shpenzuan shpesh në projekte luksoze dhe jo në zonat e shqetësuara që synonin Kongresin.

Rritja e investimeve minimale është një nga ndryshimet më të rëndësishme të bëra nga një rregull i botuar sot në Regjistrin Federal.

Projektet jashtë zonave në vështirësi ekonomike, do të kërkojnë një investim prej 1.8 milion dollarë, nga 1 milion dollarë sot. Rritja është një rregullim i inflacionit mbi shumat e investimeve të Kongresit të vendosur në vitin 1990, sipas rregullit.

Me katër muaj para se rregullat të hyjnë në fuqi, investitorët mund të aplikojnë për vizë me minimum prej $ 500,000.

“Pothuajse 30 vjet më parë, Kongresi krijoi programin EB-5 për të përfituar punëtorët e SHBA, për të nxitur ekonominë dhe për të ndihmuar komunitetet në gjendje të vështirë, duke siguruar një nxitje për investime të huaja në Shtetet e Bashkuara ", u shpreh një nga ekspertët.

Para se të investoni, shprehen specialistët konfirmoni me qendrën rajonale se ajo vepron brenda një zone rurale apo të lartë të papunësisë në mënyrë që 900.000 $ do t'ju kualifikojë për vizën EB-5.Dhe mbani në mend se programi i qendrës rajonale nuk është i përhershëm. Kongresi duhet ta ripërtërijë dhe ta zgjerojë atë rregullisht.

 

Article Logic
Execution time: 0.0037481784820557