INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Shtohet interesi i të huajve për turizmin kulturor shqiptar [VIDEO]

Publikuar më: 12:30 22-06-2017

Pasuritë kulturore dhe historike të vendit gjithnjë e më shumë po marrin intersin e të huajve për tu vizituar. E këtë e fakton e dhëna  e fundit e INSTAT, ku rezulton se në 2016 numri i vizitorëve në parqet arkeologjike, nëpër kala apo muze është rritur me 40% më shumë se në 2015.
Po numri i rritur nuk lidhet vetëm me reklamat e shumta që kanë qarkulluar nëpër mediat ndërkombëtare, por dhe më politikën. Pasi vetëm një vit më parë trazirat në Turqi rritën ndjeshëm dhe numrin e turistëve. Kryesisht të huajt, që vizituan vendin tonë janë të pasionuarit pas trashëgimisë kulturore ndaj dhe destabiliteti në vendet e lindjes së mesme bëri që interesi për Shqipërinë të shtohej. Po dhe çmimet janë ndër më të lirat në Europë, pasi në shumë pika turistike dhe historike biletat janë të lira ose nuk paguan asgjë.
Më tepër rezulton që është vizituar Butrinti, i cili është një qytet me arkitekturën e para erës sonë që në fakt nuk është vënë shumë dorë për të dëmtuar tradicionalen.
Po kështu numër të lartë vizitorësh ka patur dhe Apolonia dhe amfiteatri Durrësit.
Po gjithësesi agjencitë turistike thonë se vendi ynë mbetet ende një destinacion i pazbuluar i turistëve europiane në aspektin

Article Logic
Execution time: 0.0036349296569824