INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Të burgosurit “Vip” që duan të votojnë

Të burgosurit “Vip” që duan të votojnë

Publikuar më: 10:55 22-06-2017

Nga rreth 400 mijë të burgosur në vend me ndryshimet ligjore vetëm gjysma e tyre mund të votojë. Ata  i drejtohen gjykatës për të plotësuar emrin e tyre në listat e votimit, po Drejtoria e Burgjeve bëjnë me dije se më 25 qershor pritet të votojnë mbi 2000 të paraburgosur që ende s’janë dënuar me vendim të formës së prerë.
Ditët e fundit dhe të burgosur “vip” i kanë kërkuar Gjykatën e Tiranës të drejtën e votës. Ata janë Mark Frroku që deri tani s’ka një dënim të formës së prerë. Kërsesë kanë depozituar dhe Dritan Dajti dhe Gilmando Dani.
 
Për herë të parë me hyrjen në fuqi të ligjit të dekriminalizimit e drejta e votimi i hiqet personave të dënuar me vendim të formës së prerë të cilët nuk do të mund të votojnë e kryesisht bëhet flajë pë rata të dënuar për krime të rënda.

Article Logic
Execution time: 0.0031208992004395