INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Rusia gati për 2019-ën, kalendari vitit zbulon armën sekrete të ushtrisë [FOTO]

Rusia gati për 2019-ën, kalendari vitit zbulon armën sekrete të ushtrisë [FOTO]

Publikuar më: 13:50 26-12-2018

Duket se Rusia edhe në nisje të 2019 është gati të tregojë forcën e saj e madje të krijojë edhe një calendar për të treguar objektivat për çdo muaj. Në prag të Vitit të Ri, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tregoi anën e saj të “butë” duke publikuar një kalendar të këndshëm për vitin 2019, të mbushur me armë zjarri dhe foto nga aktiviteti ushtarak i vendit.

Çdo muaj përmban një fotografi të pajisjeve ushtarake ose trupave ruse, të mbushura me komente gjuhësore në faqe. Aty madje mund të zbuloni se cila është arma “sekrete” e Kremlinit, ndoshta vajzat.

Janar: ‘Dorëzimi i ngarkesave në çdo pjesë të botës’

Muaji i parë i vitit përmban një lëshues mobil të pajisur me një ICBM Topol-M, pjesë e parandalimit bërthamor të vendit.

Shkurt: ‘Arinjtë rusë nuk lodhen në dimër’

Ky muaj ilustrohet me një bombardues strategjik Tu-95 dhe ‘Bear’ është emri i raportimit të NATO-s.

Mars: ‘Sytë janë arma sekrete e Kremlinit’

Kadetet femra shpesh magjepsin spektatorët kur fillojnë të shfaqen në parada ushtarake dhe në ngjarje të tjera të ushtrisë.

Dhe viti mbyllet me dhjetorin. Muaji i fundit nuk ka asnjë pajisje ushtarake aktuale, thejsht jep një shteg piktoresk të gjurmuesve dhe shtigjeve raketore mbi një fushë.

 

d5.PNG

d4.PNG

d3.PNG

 

d2.PNG

 

d1.PNG

Article Logic
Execution time: 0.0038681030273438