INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Rituale të frikshme afrikane edhe në Britani

Rituale të frikshme afrikane edhe në Britani

Publikuar më: 13:06 27-03-2016

Vajzat 10 vjeçare të komunitetit afrikan në Britani të Madhe  vuajnë nga vendosja e gurëve të nxehtë në gjoksin e tyre, si një ritual me origjinë nga Afrika.

Së fundmi, është vënë re që rreth 1000 vajza britanike vuajnë nga kjo praktikë e neveritshme, që konsiston në vendosjen e sendeve të nxehta si gurët, çekiçët dhe lopatëzat në gjoksin e tyre për të parandaluar rritjen e tij.

Kjo i bën ato më pak tërheqëse dhe si pasojë ul mundësinë e një shtatëzanie paramartesore.

1 ne 4 vajza në Kamerun dhe jo vetëm, janë të prekura nga kjo praktikë.

Deputeti Jake Berry deklaroi se ishte i shokuar nga lajmi qe vajzat e komunitetit afrikan në Londer dhe Birmingham prekeshin nga kjo gjë.

Shumica e praktikanteve ishin viktime e vete nënave të tyre.

Zoti Berry përdori lirinë e shtypit për të shprehur paënaqësinë e tij ndaj organizatave të mbrojtjes së fëmijëve dhe policise. Ai deklaroi për The Times: “Ka mungesë të theksuar informimi. Qeveria duhet të marri masa për asgjësimin e kësaj në praktikë”.

Article Logic
Execution time: 0.0035309791564941