INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Putin: SHBA-të po destabilizojnë seriozisht Ballkanin

Putin: SHBA-të po destabilizojnë seriozisht Ballkanin

Publikuar më: 10:25 16-01-2019

Presidenti rus, Vladimir Putin ka supozuar se Shtetet e Bashkuara janë duke destabilizuar Ballkanin duke treguar “rol dominues” në këtë rajon, kanë raportuar gazetat serbe. Putin i ka bërë këto komente gazetat serbe, Veçernje Novosti dhe Politika, të publikuara më 15 janar, pak para se të vizitojë Serbinë, këtë javë. Komentet e presidentit rus janë publikuar edhe në faqen online të Kremlinit. Në deklaratat e tij është theksuar edhe një herë lidhja e ngushtë historike e Moskës me Serbinë, si dhe paralajmërimi për ndikimin perëndimor.

putin_per_shba.png

Komentet e tij kanë qenë edhe në kundërshtim me paralajmërimet nga Uashingtoni dhe nga disa vende evropiane që janë të shqetësuara për tentimet e Rusisë që ta destabilizojë rajonin, duke përfshirë, Malin e Zi dhe Bosnje.

"Kur flasim për situatën në Ballkan, një faktor serioz destabilizues këtu është politika e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të caktuara perëndimore, që kanë për qëllim forcimin e dominimit të tyre në rajon. Në vitin 1999, forcat e NATO-s bombarduan Jugosllavinë pa një sanksion të OKB-së për dy muaj e gjysmë dhe pastaj e ndanë me forcë Krahinën Autonome të Kosovës. Dhe në vitin 2008, Uashingtoni dhe aleatët e saj mbështetën një deklaratë të paligjshme të pavarësisë së Kosovës. Në vitin 2017, pavarësisht qëndrimit të gjysmës së popullsisë, Mali i Zi u tërhoq në NATO. Frika ishte frikësuar nga referendumi për këtë çështje dhe si rezultat, vendi po kalonte një periudhë të paqëndrueshmërisë politike. Vitin e kaluar, për anëtarësimin e detyruar në NATO të Republikës së Maqedonisë, edhe procesi i miratimit të amendamenteve kushtetuese dhe ndryshimi i emrit të atij shteti..."-u shpreh Putin. 

Presidenti Vladimir Putin nis vizitën në Serbi më 17 janar.

Article Logic
Execution time: 0.0035479068756104