INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Përse familja e Ritës mbajti mbiemrin Ora dhe jo mbiemrin Sahatçiu?!

Përse familja e Ritës mbajti mbiemrin Ora dhe jo mbiemrin Sahatçiu?!

Publikuar më: 18:26 13-09-2018

E lindur në vitin 1990 me mbiemrin Sahatçiu, Rita Ora-n nuk e njeh askush me këtë mbiemër. Muaj më parë është zbuluar se paraardhësit në familjen e saj kanë qenë orëndreqës dhe këtë profesion e kalonin brez pas brezi për këtë arsye edhe mbiemri i tyre rrjedhimisht u shndërrua në Sahatçiu.

E tillë mbeti deri pas luftës së Kosovës që e detyroi familjen e këngëtares së famshme të shpërnguleshin në Mbretërinë e Bashkuar. Familjarët e saj zbuluan se u detyruan ta ndryshonin këtë mbiemër në mënyrë që të ishte lehtësisht i shqiptueshëm dhe lexueshëm nga të huajt kryesisht anglezët.


Duke i qëndruar besnikë kuptimit të mbiemrit të tyre tashmë falë suksesit të Ritës kjo histori është mësuar nga i gjithë publiku që e mbështet atë dhe që mbiemri i tyre të njihej në të gjithë botën.

Article Logic
Execution time: 0.0033571720123291