INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Papa Francesku gjen mënyrën se si të ndalen abuzimet seksuale ndaj murgeshave

Papa Francesku gjen mënyrën se si të ndalen abuzimet seksuale ndaj murgeshave

Publikuar më: 09:29 06-02-2019

Papa Francesku është i vendosur të ndalojë abuzimin e murgeshave nga priftërinjtë dhe peshkopët, disa prej të cilëve kanë përdorur gratë si skllave seksi.

Papa i bëri komentet e tij mbi avionin që kthehej nga Abu Dhabi, në përgjigje të një pyetjeje të një gazetari lidhur me abuzimin e murgeshave në Kishën Katolike.“Është e vërtetë … ka pasur priftërinj dhe madje edhe peshkopë që e kanë bërë këtë. Unë mendoj se ende po ndodh sepse diçka nuk ndalet vetëm sepse ju jeni bërë të vetëdijshëm për këtë. Ne kemi punuar për këtë për një kohë të gjatë. Ne kemi pezulluar disa priftërinj për shkak të kësaj dhe Vatikani është në procesin e mbylljes së një rendi fetar femëror për shkak të abuzimit seksual dhe korrupsionit,” tha Papa.
Kohët e fundit shumë murgesha, të inkurajuara nga lëvizja #MeToo, kanë folur për abuzimet nga duart e priftërinjve dhe peshkopëve.
Vitin e kaluar, Bashkimi Ndërkombëtar i Superiorit të Përgjithshëm, i cili përfaqëson më shumë se 500.000 murgesha katolike, u kërkoi anëtarëve të tyre të raportonin abuzimin.

Article Logic
Execution time: 0.0032858848571777