INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Nis gjyqi për 37 të ndaluarit e protestës së 13 prillit! Njihuni me dënimet që ka kërkuar prokuroria

Nis gjyqi për 37 të ndaluarit e protestës së 13 prillit! Njihuni me dënimet që ka kërkuar prokuroria

Publikuar më: 09:52 16-04-2019

Sot do të jepet vendimi për 37 personat e ndaluar të protestës të së shtunës. Mësohet se Prokuroria ka kërkuar 'arrest me burg' për 16 prej tyre, ndërsa për 21 të tjerë kërkon 'detyrim paraqitje'. Këta 37 persona u ndaluan nga policia pasi pretendohet se kanë ushtruar dhunë në protestën e 13 prillit të organizuar nga opozita para Kryeministrisë dhe Kuvendit.
Me dhjetra familjarë, por edhe ish-deputetë të opozitës janë mbledhur para gjykatës.
I pranishëm është dhe Sekretari i Përgjigjshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, edhe ky i proceduar si organizator i protestës.
Mbi të arrestuarit rëndojnë katër akuza: "Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësisë publike” “ Shkatërrimit të pronës me zjarr” dhe " Shkelja e rregullave mbi lëndet plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Lista e shtetasve të ndaluar nga policia:
1. Fjordi Rustem Çocka, i datelindjes 29.07.1982 banues ne Korçe.
2. Mirandi Fatmir Çocka i datelindjes 31.07.1984 , banues ne Korçe
3. Armandi Shpetim Kreka, i datelindjes 17.09.1999 , banues ne Korçe
4. Oltian Tufik Ramesaliu, i datelindjes 20.03.1991, banues ne Burrel.
5. Nikolin Niko Bezati, i datelindjes 18.07.1996 , banues ne Korçe.
6. Adriatik Maliq Bezati, i datelindjes 31.01.1987 ,banues ne Korçe.
7. Erjon Shkelqim Debrova, i datelindjes 08.07.1995 , banues ne Elbasan.
8. Demokrat Gjergj Mema, i datelindjes 19.03.1995 , banues ne Elbasan.
9. Ilion Kastriot Dedja, i datelindjes 13.01.1993 , banues ne Elbasan.
10. Algert Xhavit Xhekaliu, i datyelindjes 13.10.1988 , banues ne Burrel.
11. Fran Gjok Gjoka , i datelindjes 03.03.1985 , banues Shkoze, Tirane.
12. Gezim Maliq Almeta i datelindjes 10.02.1990 , banues ne Tirane.
13. Alfed Agron Gusha i datelindjes 26.01.1968 , banues ne Librazhd.
14. Feim Xhevdet Bogdani , i datelindjes 19.08.1971 ,ne banues ne Librazhd.
15. Shemsi Sherif Kaloshi dtl.05.05.1996 lindur ne Kukes dhe banues Bathore Kamez.
16. Aleksandro Lulezim Zhupa dtl. 03.02.1997 lindur ne Delvine dhe banues Tirane.
17. Bledar Gezim Dulo dtl.21.07.1982 lindur Korçe dhe banues Tirane
18. Renco Arbion Dapi dtl.16.03.2000 lindur dhe banues ne Tirane.
19. Admiral Xhevahir Rama, i datelindjes 09.11.2000, banues Tirane.
20. David Martin Rakaj, i datelindjes 30.01.1981, banues në Shkoder.
21. Tahir Alush Kaja, i datelindjes 20.05.1999, banues në Kavaje.
22. Halit Reshit Roçi, i datelindjes 15.03.1997 , banues ne Kavaje.
23. Orisard Sabah Sinaj, i datelindjes 28.08.2000 , banues ne Domje, Tirane
24. Mustafa Bardhyl Petja, i datelindjes 20.01.1999 , banues ne Kavaje.
25. Dario Florenc Mankollari , i datelindjes 20.04.2000 banues ne Laprake , Tirane.
26. Aredi Rakip Skora , i datelindjes 12.09.1995 , banues ne Tirane.
27. Armando Kujtim Gecaj, i datelindjes 18.04.1993 , banues ne Tropoje.
28. Erlind Hekuran Nela, i datelindjes 29.08.1996, banues ne Lushnje.
29. Dainel Ilir Gjata , i datelindjes 05.07.1994 , banues ne Lushnje
30. Klajdi Mesit Sula, i datelindjes 11.01.1998 , banues ne Berat.
31. Muhamed Luljeta Bisha , i datelindjes 29.07.1999, banues ne Berat.
32. Edmond Lik Bushi , i datelindjes 29.07.1992 , banues ne Tirane.
33. Abdyl Shaqir Palushi, i datelindjes 22.03.1958 , banues ne Tirane.
34. Hans Alban Tahiri i datelindjes 01.03.2002 , banues ne Tirane
35. Eris Enver Agalliu , i datelindjes 29.08.2000 ,banues ne Cërrik
36. Luzian Luan Zylyftari dt.02.09.1990 me banim ne Skrapar.
37. Renato Kujtim Bejkollari dt.26.01.1988 banues ne Tirane.

Article Logic
Execution time: 0.0037329196929932