INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kolosët e smartphonave gjobiten për këtë gënjeshtër ndaj përdoruesve

Kolosët e smartphonave gjobiten për këtë gënjeshtër ndaj përdoruesve

Publikuar më: 15:50 25-10-2018

Në Francë, dy vjet më parë, miratuan një ligj për të ndaluar sjelljen e këtij lloji. Një përpjekje e ngjashme u bë në Itali në legjislaturën e fundit, pa shumë sukses. Sot vjen vendimi i Autoritetit Antitrust që gjobit Apple dhe Samsung për vjetërsinë e planifikuar.

Instagram Banner

Me fjalë të tjera, sipas autoritetit që mbron konkurencen dy gjigandët globale të hi-tech do të zbatojë veprime që synojnë artificialisht vjetëron pajisjet e tyre - apo të ndërtuar ato në mënyrë që ata nuk arrijnë pas disa viteve të përdorimit - dhe fuqi kështu që përdoruesit mund t'i blejnë përsëri. Kjo sjellje çoi në gjobë Antitrust për Samsung dhe Apple 5 milion euro në 10 milionë euro ( marrin një dënim më të lartë për shkak se ajo nuk duhet të informojë përdoruesit për prishjen e baterive litium) me një vendim unik në botë.
Apple dhe Samsung kanë lëshuar përditësime të softuerit që "kanë shkaktuar keq funksionime të rënda dhe reduktuar në mënyrë të konsiderueshme performancën" e smartphones, duke detyruar përdoruesit për të blerë modele të reja, edhe pse pajisjet e tyre të vjetra ishin ende duke punuar. Në veçanti, Apple dhe Samsung do të kishte miratuar këtë praktikë në vitin 2016 për të ngadalësuar punën e Galaxy Note 4 dhe iPhone 6/6 Plus dhe iPhone 6S / 6S Plus. Duke detyruar përdoruesit për të shkarkuar përditësimet e sistemit operativ pa ofruar atyre me informacion të përshtatshëm, ata do të kishin bërë telefonate tyre të papërdorshëm (ose pothuajse), duke i detyruar ata të blinin një të ri.
©️insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0033438205718994