INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kartëmonedhat e reja shqiptare, “të ngjashme” me euron [FOTO]

Kartëmonedhat e reja shqiptare, “të ngjashme” me euron [FOTO]

Publikuar më: 12:38 13-09-2019

Banka e Shqipërisë ka prezantuar prerjet e reja të kartëmonedhave 200, 500, 1000, 2000 dhe 5000 lekë.

Kartëmonedhat do të kenë një prerje të ndryshme, ndërkohë që figurat historike të vendosura në to janë të njëjtat. Sipas Bankës, është forcuar siguria në kartëmonedhat e reja, çka do e bëjë më të vështirë falsifikimin e tyre.

Në pamje të parë duket se ngjasojnë me monedhën europiane por kemi të bëjmë thjeshtë me kartmonedhat shqiptare.

Ceremonia është zhvilluar në ambientet e Bankës së Shqipërisë, ku janë prezantuar edhe kartmonedhat që në pak kohë do jenë në duart e shqiptarëve.

l4.PNG

l3.PNG

 

l2.PNG

 

l1.PNG

Article Logic
Execution time: 0.0015411376953125