INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
15 mijë kostume bore për foshnje tërhiqen nga tregu. Zbuloni arsyen

15 mijë kostume bore për foshnje tërhiqen nga tregu. Zbuloni arsyen

Publikuar më: 10:44 21-12-2018

Veshje shumë popullore për fëmijë janë tërhequr vullnetarisht nga tregu nga një prej linjave furnizuese. Kostumet e dëborës për foshnje u tërhoqën mbi shqetësimet se pjesët metalike të veshje mund të jenë një rrezik për mbytje. Kjo masë është marr vetëm për kostume të tregtuara për t'i mbajtur vajzat të ngrohta dhe që janë shitur vetëm në SHBA dhe Kanada. Nëse metalet e vogla që përdoren për të siguruar mbylljen e kostumeve tërhiqen ato potencialisht mund të mbytin fëmijët, shpjegon eksperti. Vendi i Fëmijëve ofron rimbursime për prindërit që kthejnë ndonjë prej 15,000 produkteve potencialisht të rrezikshme. Foshnjat janë natyrisht kureshtarë dhe duan të vënë diçka në gojën e tyre, por nëse ushqimi ose një objekt rrëshqet shumë larg, rrugët e tyre të ngushta lehtë mund të bllokohen. Rreth çdo pesë ditë, të paktën një fëmijë vdes nga mbytja. Shumica e incidenteve të mbytjes të fëmijëve shkaktohen nga ushqimi dhe zakonisht prekin ata nën moshën tre vjeç.

Article Logic
Execution time: 0.0023400783538818