INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si ta bëni smartphonin tuaj të mbajë bateri më gjatë

Si ta bëni smartphonin tuaj të mbajë bateri më gjatë

Publikuar më: 10:55 09-10-2018

Me rritjen e funksioneve të aparatëve celularë, gjithmonë e më tepër ato na bëhen pjesë e rëndësishme e së përditshmes tonë. Por duket se me zhvillimin e teknologjisë dhe kapaciteteve shkurtohet kohëzgjatja e batërisë dhe koha që duhet për të karikuar një smart-phone. Pjesa më e madhe e njerëzve e konsiderojnë rënien e baterisë si gjënë më irrituese të telefonit të tyre celular. Kompanitë celulare nga ana tjetër kanë vite të tëra që nuk tentojnë të përmirësojnë përformancën e baterisë tek telefonat. Por, për fat të mirë ka disa mënyra që të mund të bëjmë që celulari ynë të mbajë për më tepër kohë baterinë e vet. Pikë së pari mund të bllokojmë notifikacionet nga programe që nuk na interesojnë në çdo kohë si p.sh “Youtube”.

Instagram Banner

Çaktivizimi i sinkronizim automatik (auto-sync data), heqja e lokacionit (GPS), ulja e ndriçmit të ekranit (brightness), çinstalimi i aplikacioneve të panevojshme që nuk i përdorim, heqja e vibrimit nga zilja e telefonit, fikja e 3G kur nuk jemi duke përdorur internetin, janë të gjitha mënyra që do të optimalizojnë kohën që celulari juaj ka bateri dhe nuk fiket.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0086588859558105
    array(1) { ["section"]=> string(58) "si-ta-beni-smartphonin-tuaj-te-mbaje-bateri-me-gjate-74564" }