INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Në rrezik të dhënat e mijëra përdoruesve të Google

Në rrezik të dhënat e mijëra përdoruesve të Google

Publikuar më: 10:58 09-10-2018

Google zbuloi një problem software në rrjetin social Google+ në mars. Një problem që ka potencialisht të ekspozuar të dhënat e gjysmë milion përdoruesve. Por Mountain View nuk ka komunikuar incidentin me publikun deri sot.

Një vendim që sipas Wall Street Journal ka qenë i lidhur me frikën e dëmtimit të reputacionit dhe mbi të gjitha në rrezikun e tërheqjes së vëmendjes së autoriteteve rregullatore siç ndodhi me Facebook. Pak minuta pas zbulimit e Wall Street Journal në lidhje me software gabim, Google ka postuar në blogun e tij një shënim njoftuar mbylljen e Google+ për konsumatorët dhe prezanton mjete të reja të privatësisë për të kufizuar zhvilluesve përdorimin e tyre të informacionit.

Njoftimi nuk liroj kritika të menjëhershme që kanë përfshirë Google dhe zgjedhjen e saj për të mbajtur qetësinë në lidhje me incidentin, zbuluar përmes një hetimi të brendshëm në shërbimin Google+, rrjeti social me të cilin Mountain View shpresonte të sfidonte Facebook. Gabimi lejoi zhvilluesit jashtë kompanisë për të parë informacion mbi profilet e gjysmë milion përdoruesve. Midis këtyre emrave, adresave të postës elektronike dhe punësimit. Problemi i softuerit ka ndikuar në një kohë të gjatë: nga viti 2001 deri në këtë vit, kur u zbulua. Që do të thotë se lejoi 448 aplikacione për të parë informacionin.

Instagram Banner

Kritika e Google janë të menjëhershme, heshtja e tij ka sjellë në mendje rastin e Facebook dhe Cambridge Analytica, e cila ka ngritur vëmendjen e autoriteteve të gjithë botën dhe shkaktoi kërkesa për më shumë 'rregulla të rrepta në Evropë dhe SHBA . Google mbrohet duke shpjeguar se vendimi për të mos komunikuar incidentin është i lidhur me natyrën e problemit dhe entitetin e saj të kufizuar. Problemi u zbulua dhe u zgjidh përpara hyrjes në fuqi të rregullave të reja të BE për mbrojtjen e të dhënave.

Article Logic
Execution time: 0.0095009803771973