INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Zyrtarizohen shtetet pjesëmarrëse në Eurovision 2017: Kosova përsëri jashtë!

Zyrtarizohen shtetet pjesëmarrëse në Eurovision 2017: Kosova përsëri jashtë!

Publikuar më: 10:45 31-10-2016

Një numër rekord prej 43 vendesh do të marrin pjesë në Eurovisin Song Contest 2017, por asnjëra prej tyre nuk është Kosova.

Një vend nuk i është rezervuar shtetit më të ri europian, i cili është lënë përsëri jashtë listës zyrtare. Kjo mësohet nga faqja zyrtare e Eurovision, e cila ka shpallur listën e plotë të shteteve që do të konkurrojnë në festivalin më të rëndësishëm europian të këngës, i cili këtë vit do të zhvillohet në Kiev, Ukrainë. Pavarësisht përpjekjeve këmbëngulëse të Radio Televizionit Kosovar, Eurovision duket se thjesht nuk ka dëgjuar nga ai vesh duke e lënë përgjigjen negative. Ndërkohë Australia konkurron për të disatin vit, ndërsa organizatorët kërkojnë me këmbëngulje pjesëmarrjen e Amerikës dhe Kinës. Të gjitha këto vende që nuk janë fare europiane, por në bazë të rregullores mund të marrin pjesë me ftesë të veçantë. Puna për përfshirjen e Amerikës u dallua veçanërisht vjet kur i ftuar special i skenës ishte Justin Timberlake.  Por Kosova mbetet sërish jashtë, duke e kthyer Eurovisionin kështu ndoshta një ndër eventet e vetme që e injorojnë Kosovën në mënyrë të frikshme. Kjo është lista e plotë e shteteve konkurruese:

 • Albania
 • Armenia
 • Australia
 • Austria
 • Azerbaijan
 • Belarus
 • Belgium
 • Bulgaria
 • Croatia
 • Cyprus
 • Czech Republic
 • Denmark
 • Estonia
 • Finland
 • France
 • Germany
 • Georgia
 • Greece
 • Hungary
 • Iceland
 • Ireland
 • Israel
 • Italy
 • Latvia
 • Lithuania
 • F. Y. R. Macedonia
 • Malta
 • Moldova
 • Montenegro
 • The Netherlands
 • Norway
 • Poland
 • Portugal
 • Romania
 • Russia
 • San Marino
 • Serbia
 • Slovenia
 • Spain
 • Sweden
 • Switzerland
 • Ukraine
 • United Kingdom
Article Logic
Execution time: 0.003392219543457