INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ultimatumi i Vuçiç për Kosovën, taksa të hiqet në maj

Ultimatumi i Vuçiç për Kosovën, taksa të hiqet në maj

Publikuar më: 11:44 19-04-2019

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka caktuar një afat për Kosovën që deri me 6 maj 2019 të ketë hequr taksën ndaj mallrave të tyre, në të kundërt do të marrë masa konkrete.

Nga ana tjetër deputetët e kryeministrit Haradinaj janë shprehur se Kosova është për dialog dhe nuk pranojnë ultimatume nga Serbia.

Qeveria e Kosovës ka pesë muaj që ka marrë një vendim për rritjen e taksës në 100% ndajprodukteve serbe.

Për këtë arsye Aleksander Vuçiç ka marrë një vendim që të mos marë pjesë në bisedime deri në heqjen e tarifës,me sa duhet ai nuk ja doli dot dhe ditët e fundit i ka dhënë ultimatum Kosovës që të heqjen e taksën.

Zyrtarët e AAKsë, i janë përgjigjur duke thënë se taksa do të vazhdojë të mbetet në fuqi dhe se nuk pranojnë asnjë lloj kushti nga Serbia.

Article Logic
Execution time: 0.0032281875610352