INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Turqia thirrje Kinës të mbyll kampet e internimit

Turqia thirrje Kinës të mbyll kampet e internimit

Publikuar më: 10:14 10-02-2019

Turqia i ka bërë thirrje Kinës që të mbyllë kampet e internimit për myslimanët, duke thënë se kampet që thuhet se mbajnë rreth një milion njerëz etnik Ujgurë, janë një “turp i madh për njerëzimin”., raportojnë mediat e huaja. Javën e kaluar, aktivistët e të drejtave të njeriut i kërkuan kombeve evropiane dhe myslimane të marrin drejtimin në ngritjen e një hetimi të OKB-së për ndalimin e Kinës dhe “indoktrinimin e detyruar” të deri në një milion Ujgurëve, të cilët flasin gjuhën turke, por edhe myslimanë të tjerë në provincën Xinjiang.

“Politika e asimilimit sistematik kundër turqve ujgurë, që kryhen nga autoritetet e Kinës, është një turp i madh për njerëzimin”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme turke Hami Aksoy në një deklaratë të shtunën vonë. “Nuk është më sekrete se më shumë se një milion turq të ujgurëve, që arrestohen në mënyrë arbitrare, i nënshtrohen torturës dhe pastrimit politik të trurit, në kampet dhe burgjet e internimit”, tha Aksoy.
Përgjigjja e Turqisë pason vdekjen e poetit dhe muzikantit ujgur, Abdurehim Hejit, në paraburgim.

 

Article Logic
Execution time: 0.0030579566955566