INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Tuneli gjigand,revolucion në transport.Hapet këtë Dhjetor

Tuneli gjigand,revolucion në transport.Hapet këtë Dhjetor

Publikuar më: 11:34 07-11-2018

Në tetor, Elon Musk tha se koncepti itunelit të kompanisë Boring në LA do të hapet për publikun më 10 dhjetor. Disa dite me pare , ai tha në Twitter se hapja është ende në rrugën e duhur, dhe ka postuar një video të  tij përgjatë gjithë gjatësisë së tunelit.

Videoja e përshpejtuar që ështe pak më shumë se 30 sekonda  tregon tunelin prej dy milje.

Instagram Banner

Ndërtimi i ketij tuneli filloi mbi një vit më parë, dhe shtrihet nga hapësira Hawthorne e SpaceX, selia e Kalifornisë, në një periferi të LA. Që atëherë, kompania Boring është përzgjedhur për të ndërtuar tunele për Çikago dhe Uashington DC dhe ka skicuar planet për të ndërtuar një rrjet më të madh të tuneleve nën LA, me qëllim të reduktoje kohen dhe trafikun. Tunelet teorikisht do të përdorin rrota autonome elektrike për të lëvizur nga 8 deri në 16 persona përgjatë shinave te sistemit me shpejtësi  nga 124 mph në 155 mph. 


© insmart.al

 

Article Logic
Execution time: 0.0035791397094727