INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Trump sfidon mediat amerikane. I kërcënon me heqje licence

Trump sfidon mediat amerikane. I kërcënon me heqje licence

Publikuar më: 18:46 11-10-2017

Presidenti i SHBA Donald Trump ka sfiduar mediat si NBC News dhe rrjetet e tjera të lajmeve me heqje licence pas raportimeve të cilat i ka konsideruar si të rreme. NBC, njoftoi seTrump donte të nxiste arsenalin bërthamor të Amerikës pothuajse dhjetë herë. Presidenti amerikan tha se ky ishte "lajm i rreme" dhe fiction i pastër ". NBC e zemëroi më herët Shtëpinë e Bardhë, javën e kaluar kur raportoi se sekretari i shtetit e kishte quajtur Trumpin "një idiot". Presidenti amerikan shkroi të mërkurën: "Fake @NBCNeës bëri një histori që unë doja një rritje të dhjetëfish në arsenalin tonë bërthamor të SHBA-së. Në një postim në tëitter ai kërcënoi hapur, "Me të gjitha lajmet e rreme që vijnë nga NBC dhe rrjetet mediatike, në këtë pikë është e përshtatshme të heqim licencën e tyre? Keq për vendin!"-shkruajti presidenti. Sipas NBC News, Trump tha në një takim të nivelit të lartë në Pentagon në korrik, se adonte të rriste në mënyrë dramatike rezervat amerikane të raketave atomike. Ai thuhet se e ka bërë kërkesën pasi ka parë një kthesë në rënie në një rrëshqitje informuese që tregon reduktimin e vazhdueshëm të armëve bërthamore amerikane që nga vitet 1960. Rrjeti gjithashtu njoftoi se Trump gjithashtu bëri thirrje për trupa amerikane shtesë dhe për pajisje ushtarake.

Article Logic
Execution time: 0.0035309791564941