INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shokuese! Çudit NASA me studimin e fundit: Ja ku jetojnë alienët! [FOTO]

Shokuese! Çudit NASA me studimin e fundit: Ja ku jetojnë alienët! [FOTO]

Publikuar më: 20:59 03-04-2018

Si mendoni ju, ekzistojnë alienët apo jo?

Një studim i fundit i mbështetur nga NASA ka dhënë detaje të frikshmë lidhur me alienët të cilët mendohet se jetojnë në retë prej acidi të Venusit. Studiuesit mendojnë se atmosfera e sipërme e dioksidit të squfurit të planetit mund të jetë shtëpia e jetës së thjeshtë mikrobike.
Shkencëtarët përdorën sonda hapësinore për të zbuluar arna të errëta rreth trupit me ndryshk, të cilat i ngjajnë vetive të absorbimit të baktereve në Tokë. Arka misterioze mund të jenë lule të algave hapësinore, të ngjashme me ato që ndodhen në liqene dhe pellgje.

Retë e Venusit janë te përbëra pjesërisht nga acidi sulfurik dhe pasqyrojnë 75 % të dritës së diellit që bie mbi to, duke i bërë ato plotësisht të errët. Planeti është quajtur binjak i keq i Tokës për shkak të kushteve tepër të papërshtatshme të sipërfaqes, ku në vend të shiut bie acid dhe është 462 gradë celzius.Hulumtimi, i botuar më parë këtë javë në revistën Astrobiology dhe i publikuar nga DailyMail, thotë se mikrobet jashtë-tokësore mund të mbijetojnë duke u fryrë nga erërat në krye të reve të freskët.

Venusi dikur kishte një klimë të banueshme me ujë në sipërfaqe për aq kohë sa 2 miliardë vjet.

NASSS.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0033519268035889