INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
NASA publikon fakte të reja. Oqeanet e ngrirë në sistemin tonë diellorë mbajnë ujë  të lëngshëm [VIDEO]

NASA publikon fakte të reja. Oqeanet e ngrirë në sistemin tonë diellorë mbajnë ujë të lëngshëm [VIDEO]

Publikuar më: 17:10 01-12-2017

Oqeanet e ngrirë në sistemin tonë diellorë mendohet se mund të mbajnë më shumë ujë të lëngshëm saç dyshohej më parë, ky është studimi i fundit që Shkencëtarët e NASA kanë publikuar.
Disa objekte të largëta në orbitën e Neptunit kanë temperatura të ulta rreth 200 gradë nën zero çka e bën të pamundur që uji të jetë në gjendje të lëngshme.
Megjithatë sipas hulumtimeve të reja të NASA uji i lëngshëm mund të jetë nën kore pasi nxehtësia në këtë shtresë mund të krijohet nga tërheqja gravitacionale e hënës së Neptunit, e cila është formuar nga përplasjet e mëdha.
Ky zbulim i bënë shkencëtarët të shpresojnë se Neptuni dhe objektet rreth tij mund të konsiderohet si rezervuarë potencialë i ujit dhe jetës.
E sipas tyre për të shkrirë akujt duhet të krijohen batica dhe zbatica në këto oqeane të ngrirë, e sipas shkencëtarëve që të arrijnë në një përfundim pozitiv duhen me miliarda vite punë.
Megjithatë ekipi kanë nisur të hetojë më imtësisht procesin se si mund të formohen, jetojë dhe zgjerohet jeta në oqeanet.

Article Logic
Execution time: 0.0032529830932617