INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Rrobat dhe bizhuteritë e Mbretëreshës: kush e trashëgon koleksionin e saj të madh?

Rrobat dhe bizhuteritë e Mbretëreshës: kush e trashëgon koleksionin e saj të madh?

Publikuar më: 17:33 25-09-2022

Pasuria prej 447 milionë dollarësh e Mbretëreshës Elizabeth do të ndahet mes anëtarëve të familjes së saj pas vdekjes së saj në fillim të këtij muaji në moshën 96-vjeçare.

Por vëzhguesit mbretërorë po pyesin se çfarë do të ndodhë me koleksionin e saj të madh të veshjeve dhe bizhuterive.

Monarkja ishte e famshme për ndjenjën e saj klasike të stilit, e veshur me veshje shumëngjyrëshe të koordinuara në funksionet lokale me fustane të shtrenjta dhe elegante në ngjarjet ndërkombëtare.

Gardëroba e Mbretëreshës ka të ngjarë të ndahet kryesisht midis Kate Middleton dhe Queen Consort Camilla, sipas ekspertëve mbretërorë.

Ingrid Seward, kryeredaktore e Magazine Majesty, tha se mbretëresha e ardhshme Middleton ka të ngjarë të trashëgojë një numër të konsiderueshëm të rrobave të Elizabeth – si dhe “pjesën e luanit” të bizhuterive të saj personale. Ndërsa Middleton merr “zgjedhjen e parë”, Camilla do të marrë mbetjet, pohoi ajo.

Megjithatë, disa nga veshjet e saj më të paharrueshme do të merren nga një trust mbretëror për t’u ruajtur dhe ekspozuar në të ardhmen në muze.

“Unë do të prisja që disa nga veshjet e saj ikonike, të tilla si ansamblet e saj jubilare ose palltot dhe kapele të veshura në dasmat mbretërore, sigurisht që do të ruheshin për qëllime historike,” tha ekspertja mbretërore Christine Ross për Daily Mail.

Eksperti pretendon se Mbretëresha – e cila ishte shumë e vetëdijshme për ndikimin e saj dhe rëndësinë historike – ka të ngjarë të kishte renditur dhe organizuar koleksionet e saj para vdekjes së saj.

Article Logic
Execution time: 0.0032880306243896